Pchły

OPIS:
Zewnętrzny pasożyt kręgowców zaliczany do rzędu owadów (podgromada owady uskrzydlone wtórnie bezskrzydłe).
WYGLĄD PCHŁY:
Ciało bocznie spłaszczone z bardzo silnie rozwiniętymi odnóżami, umożliwiającymi długie skoki.
Aparat gębowy typu kłująco-ssącego, ciało pokryte twardym oskórkiem. Wielkość - od 1 do 6 mm. Kolor - ciemny (czarno-brązowy). Wygląd pchły może się różnić w zależności od preferowanego żwyiciela (człowiek, pies, kot, szczur)
CZYM ODŻYWIA SIĘ PCHŁA:
Pchła odżywia się krwią zwierząt (inne gatunki również krwią człowieka - ale z braku zwierząt pchła nie wzgardzi ludzką krwią). Apetyt pchły jest ogromny - może wypić 20 razy więcej krwi niż sama waży.
GDZIE "MIESZKA" PCHŁA:
Pchła nie zagnieżdża się na stałe na zwierzęciu czy człowieku. Na swojego żywiciela wskakuje wtedy gdy jest głodna, czyli spędza "przy jedzeniu" około godziny dziennie. Głównie bytuje w legowiskach, wykładzinach, dywanach - generalnie tam, gdzie najczęściej przebywa zwierzę.
ROZMNAŻANIE PCHŁY:
Jedna pchła w trakcie swojego życia może złożyć 600-2000 jaj. Najczęściej są składane na skórze (w sierści) zwierzęcia, a następnie spadają z niego w miejscach jego przebywania. Larwy chowają się w miejscach zacienionych a odżywiają się odchodami dorosłych osobników.
DLACZEGO PCHŁA JEST GROŹNA:
Pomijając oczywisty fakt odchodów, brudu i larw - ślina pcheł jest bardzo silnym alergenem dla zwierząt. Powoduje bardzo ostry świąd, który może się nawet do kilku tygodni. Zwierzę, gdy je swędzi będzie się drapać, wygryzać - w skrajnych przypadkach robiąc sobie rozległe rany. W ślinie zwierzęcia znajdują się bakterie, co przy otwartych ranach i wygryzaniu ich może prowadzić do poważnych stanów zapalnych. Ponadto pchły są roznosicielami zarazków (min. dżumy). Pchła psia roznosi tasiemca psiego.
Czasami użycie jednego środka na zwierzęciu nie wystarczy - zwłaszcza, że pchły nie żyją w sierści zwierząt. Oczywista prewencja jest najlepszym środkiem.
Kuchnia Pupila oferuje szereg produktów związanych z zabezpieczaniem naszych milusińskich przed pchłami:
Prewencja i zabezpieczanie zwierzęcia przed pchłami jest najskuteczniejszą formą ochronna przed pchłami!