Nauka czystości szczeniaka

Szczeniaki są jak niemowlaki, słodkie , urocze, ale tak jak małe dzieci mają szybką przemianę materii, małe pęcherze moczowe, tak więc jedzą, siusiają i biegają.

Nauka czystości będzie pierwszym, dużym wyzwaniem. Potrzebna nam będzie duża dawka cierpliwości, konsekwencji i pokładów miłości.

Jeśli szczeniaki zostały wychowane w dobrej hodowli, to nauczone są instynktownie załatwiać się z daleka od swojego posłania. To duże ułatwienie.

Pierwszym najważniejszym punktem treningu jest wyznaczenie miejsca, gdzie pozwolimy pupilowi załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Możemy w wyznaczonym miejscu umieścić specjalną kuwetę dla szczeniąt, wyścieloną super chłonnym wkładem.

Podobne jak w przypadku malutkich dzieci, warto bacznie obserwować szczeniaczka i nauczyć się odczytywać jego język ciała, aby wyłapać moment , kiedy pupil sygnalizuje nam swoją potrzebę. Może wtedy popiskiwać, kręcić się, wąchać podłogę lub nagle szukać jakiegoś odosobnionego miejsca. To znak ,że musimy go posadzić na kuwetę lub jeśli już można ,wyjść na dwór.

Istotne jest aby czynność tą wykonywać również po przebudzeniu ,po każdym posiłku i po intensywnej zabawie.

Po wyjściu na podwórko również należy trzymać się schematu. Nie rozpoczynamy od razu zabawy, czekamy cierpliwie, aż pupil się załatwi, nagradzamy go pochwałą lub małym przysmaczkiem, zawsze bezpośrednio po zdarzeniu, tak aby kojarzył to to z czymś przyjemnym.

Małego szczeniaka trzeba wyprowadzać na dwór dosyć często i niestety nie zawsze uda nam się właściwie odczytać sygnały, dlatego trzeba cierpliwie próbować.

Nie wolno krzyczeć na pieska ani stosować żadnych kar za to ,że szczeniak załątwił się w domu, zwierzę i tak tego nie zrozumie.

W nauce czystości pomocne będą -

kuweta dla szczeniąt o niewysokich ściankach, które łatwo pokonać nieporadnym w ruchach młodym pieskom.
 Kuwetę stosuje się z chłonnymi podkładami. 
Kuweta utrudnia przesuwanie wkładu po podłodze (rozbrykane szczeniaki mogą tarmosić i przenosić pieluszkę), a także pozwala odpowiednio umocować wkład, tak aby pielucha nie zawijała się.

Kuwetę można spryskać także specjalnym preparatem do nauki czystości, który przywabi go do miejsca przeznaczonego na toaletę.

W skrajnych przypadkach można zastosować odstraszacz, aby szczeniak nie sikał na meble, dywany i inne ważne dla nas rzeczy, ale zwykle przy stosowaniu się do podstawowych zasad nauki czystości, nie jest to konieczne.

W przypadku zabrudzeń dużych powierzchni, płytek, podłogi, można zastosować specjalne preparaty do dezynfekcji, bakterio i grzybobójcze. Dostępne są również neutralizatory zapachu, odplamiacze a nawet specjalne latarki które do lokalizacji plam niewidocznych gołym okiem.

Wybór jest ogromny, ale dla cierpliwego właściciela najważniejszym akcesorium będzie ulubiony przysmaczek i duża dawka miłości i pozytywnego myślenia.

Autor: Katarzyna Janiszewska wszystkie prawa zastrzeżone.