Jak kąpać psa

Kąpanie psa możemy rozpocząć po ukończeniu 6 miesiąca życia i warto dobrze przygotować się do tej pierwszej, poważnej kąpieli, aby uniknąć sytuacji stresujących, a w przyszłości nieprzyjemnych wspomnień związanych z tym zabiegiem. To czy pies będzie chętnie mył się w przyszłości, zależy od sprawnie i przyjemnie przeprowadzonej pierwszej kąpieli.

Co do częstotliwości kąpieli- to należy zabiegi te przeprowadzać wtedy, kiedy wymaga tego stan sierści naszego czworonoga. Oczywiście są psy, które biorą udział w wystawach i wtedy kąpiemy je częściej. Zdarzają się również sytuacje losowe, kiedy nasz pupil wytarza się podczas spaceru w nieczystościach. Kąpiel należy przeprowadzić wieczorem, po ostatnim spacerze, kiedy zwierzę będzie już zrelaksowane i spokojne.

Częste kąpiele powodują, że warstwa tłuszczu znajdująca się na skórze i chroniąca ją przed wysuszeniem i pasożytami, jest zmywana, a skóra traci naturalne właściwości ochronne.

Warto również pochylić się nad wyborem odpowiednich kosmetyków do kąpieli, gdyż używanie ludzkich szamponów i odżywek może powodować alergie. Mają one odpowiednio dostosowane PH oraz zawartość składników, które korzystnie wpływają na skórę i sierść naszego czworonoga.

Wybór szamponów jest naprawdę spory, zależy od rasy, od indywidualnych problemów psa. Są szampony przeciw linieniu, do wrażliwej skóry, przeciwłojotokowe, siarkowe, przeciwpchelne, suche, podkreślające kolor czarny lub biały. Podobny, bogaty wybór mamy jeśli chodzi o odżywki, są preparaty ułatwiające rozczesywanie, intensyfikujące kolor, odżywki błotne, regenerujące, olejki do stosowania na ciepło, do długiej sierści, do sierści zniszczonej i dla szczeniąt. Potrzebny nam będzie jeszcze ręcznik do wysuszenia i mata antypoślizgowa.

Teraz już tylko pozostaje nam psa zmoczyć, idealna temp. wody to 38 stopni.

Użyć szamponu i odżywki zgodnie z zaleceniami producenta, wytrzeć i osuszyć. Możemy zrobić to za pomocą suszarki, do odgłosu której warto psa przyzwyczajać już od małego, aby w przyszłości, jeśli zdecydujemy się oddać naszego pupila do psiego salonu piękności, nie będzie on nerwowo reagował na jej dźwięk.

Pamiętajmy podczas płukania psa, aby unikać okolice głowy i uszu.

Po wykonanej kąpieli nagradzamy psa ulubionym smakołykiem i wielkim buziakiem.

Autor: Katarzyna Janiszewska wszystkie prawa zastrzeżone.